14-04-2012	Vist: 319 gange.
             	
Vi  hører tit udtrykkene: weirdo, loner, crazy, underlig, skør, tosset  osv... Men hvad betyder de ord egentlig. Jeg har slået det op: 
Skør:Ret fjollet eller komisk, fx i adfærd, udseende, osv.
Underlig: vækker undren ved at afvige fra det normale. 
Anderledes: som adskiller sig fra noget andet ved ikke at ligne..
Nogle  vil tage disse ord som et kompliment, men hvis man er ung og lidt  usikker på sig selv, så vil man nok for det meste synes det er træls at  få at vide at man er skør, underlig eller anderledes.. Men som I kan se,  så er der ingen negativ forklaring bag nogle af ordene. Fjollet og  komisk er positive ord, og at adskille sig fra det forventede eller  afvige fra det normale, det vil jeg også kalde positivt. 
Folk i samfund eller folk i grupper, laver en definition af at være normal. Dette er for at kunne se hvem der er unormale eller sindslidende i et samfund. I nogle samfund er det okay at spise folk (hos kanibaler eller få religiøse stammer), men hos os er det meget forkert. I samfund kan man endda have interne regler for hvordan man skal opføre sig - i nogle grupper er det okay og betragtes for sejt at stjæle, ryge eller drikke meget. Hvorimod andre grupper synes dette er helt forkert..
Derfor  er det svært altid at passe ind, og hvis man fx. flytter skole eller  omgangskreds, skal man "vende" sig til de nye normer og regler for  gruppen.. 
Jeg synes det er forkert med disse regler.. Men vi kan  ikke gøre for det, vores regler for almindelig opførsel er noget der  kommer tidligt igennem vores opdragelse, og det er svært at ændre, fordi  reglerne er næsten indgruet.. 
Men tilbage til det at være unormal!  Hvis du tit får af vide at du er unormal, kan det simpelthen bare være  at du er født ind i det forkerte samfund, land eller at du har valgt den  forkerte gruppe.. 
Så  hvis du går rundt og er ked af det, så er det bare på med hatten og gå  ud og find nogle andre at være sammen med. Min søster  (udvekslingsstudent) fra Brasilien, måtte helt til Danmark før hun følte  at hun passede ind... Og sådan er det måske også med dig?! 
Derfor  må du rejse væk - fra området, byen eller landet, og søg andre grupper  så du også kan føle dig hjemme hos dem du går med.. 
De fleste kunstnere passer ikke ind på et tidspunkt i deres liv, og derfor har de brug for at udtrykke deres desperation med kunst - så det at være anderledes er ikke altid dårligt. Jeg ville tage det som en kompliment!
 Anne Gammelgaard (1991)
Visual artist 
Installation art and sculpture 
In mixed media 
Currently living in Bergen, Norway 
Studying at University of Bergen
Department of Fine Art, Music and Design
Blog: https://blog-gammelgaard.blogspot.com/
			 
			 Anne Gammelgaard (1991)
Visual artist 
Installation art and sculpture 
In mixed media 
Currently living in Bergen, Norway 
Studying at University of Bergen
Department of Fine Art, Music and Design
Blog: https://blog-gammelgaard.blogspot.com/
              
              
              
              
               
								Gitte fra sønderjyskhundeklip.dk "Jeg er utrolig imponeret over jeres utrolig gode service"